Zajímavé články
Rok 2009: Rakovinu dostane 70 tisíc Čechů
Praha - Počet nových onkologických pacientů v Česku neustále roste. I letošek má být v tomto ohledu rekordní. Odborníci netuší, co je příčinou.
Filip Sušanka
0×video 0×audio 0×foto 6×komentářů včera 0:00 aktualizováno včera 7:58
Středně velké město každoročně zmizí z mapy kvůli rakovině. V Česku totiž ročně na tuto nemoc zemře kolem osmadvaceti tisíc lidí, což odpovídá například počtu obyvatel Vsetína nebo Šumperka. Česká onkologická společnost navíc předpovídá, že i letos počet nově nemocných stoupne.
1. místo: karcinom tlustého střeva
„Každoročně u nás diagnostikujeme zhoubné nádory u zhruba sedmašedesáti tisíc lidí, dvacet osm tisíc pacientů pak ročně na rakovinu umírá. Čísla odhadů pro letošní rok jsou opravdu hrozivá. Počet nových případů rakoviny by mohl být opět o něco vyšší než v minulém roce,“ prohlásil včera předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.
Měl by se pohybovat kolem 70 tisíc. Přesnost odhadů je velmi vysoká, pohybuje se kolem devadesáti procent.
Česká republika přitom už teď patří počtem nemocných rakovinou k nejhorším zemím na světě.
„Obrovský dluh máme například vůči pacientům s nádory tlustého střeva a konečníku. Karcinom stále zachycujeme příliš pozdě, i proto je u nás mužů s touhle formou rakoviny nejvíc ze všech zemí na světě. Ženy se pak vešly do první desítky,“ řekl Vorlíček.
Kožní nádory a rakovina prsu
Podobná z českého pohledu nelichotivá situace je také u kožních nádorů nebo třeba rakoviny prsu. Celkem v Česku s rakovinou žije přes tři sta osmdesát tisíc lidí.
Jana Pechlátová ze Svazu postižených civilizačními chorobami to přičítá několika faktorům.
„Může za to nevhodná strava, špatné ovzduší a v neposlední řadě také dědičnost. Snažíme se spolupracovat s ostatními organizacemi a dělat mezi lidmi propagaci. Říkáme jim, co by měli dělat a co ne. Uvítali bychom však větší kooperaci ze strany ministerstva zdravotnictví a pojišťoven,“ řekla Pechlátová.
Proč zrovna Česko? Nikdo neví
Odborníci si však příčinami, proč zrovna v České republice je tolik případů rakoviny, tak jistí nejsou.
„Řešíme, čím to může být, a zatím jsme na nic nepřišli. V minulosti bylo špatné životní prostředí i v dalších komunistických zemích, navíc u nás se za posledních patnáct let výrazně zlepšilo. Stejně tak i kuřáků a lidí s nezdravým životním stylem je plno i jinde, nejenom u nás,“ uvedl Vorlíček.
Ministerstvo zdravotnictví nabízí vlastní vysvětlení nárůstu pacientů s rakovinou.
„Není to dáno jen tím, že by rostl počet pacientů, ale také tím, že se výrazně změnilo fungování onkologické péče. Lékaři nádor objeví u mnohem více lidí. Od roku 2007 také poprvé zdravotní pojišťovny neomezují počet léčených pacientů,“ prohlásil první náměstek ministryně Marek Šnajdr.
Prevence: čím dříve, tím lépe
Podle něj zdravotní pojišťovny v minulém roce výrazně rozšířily preventivní programy.
„V tomhle případě více než kdy jindy platí, že čím dříve, tím lépe. Proto jsme se zaměřili právě na podporu prevence, například screeningových vyšetření. Čísla za poslední dva roky ukazují, že se počet vyšetřených lidí neustále zvyšuje,“ dodal Šnajdr.
Ministerstvo nyní navíc vytváří seznam specializovaných pracovišť, která screeningová vyšetření provádějí.